Tüm Kategoriler

Foto Blogdan Galeri

Twitter Takip!

E-Mail Adresinizi Yazınız ve Onaylayınız...

Diğer 1 aboneye katılın

Sayac

Arşiv

John Brandon-Sığınak Kitabı Tanıtımı

John Brandon-Sığınak Kitabı Tanıtımı

SIĞINAK-Tanıtım.1 “Şahane bir anlatım, müthiş bir hikâye.” -NY Times Book Review- Amerikan edebiyatının genç ve yetenekli isimlerinden John Brandon’dan Güney gotiğinin izlerini günümüze taşıyan, sürükleyici bir gerilim romanı: Sığınak. Çıkışsız hayatı tarafından yutulmaya her an hazır bir genç, soluduğu havayı taşımakta güçlük çeken bir kız ve geleceğinin rotasını dart oklarıyla belirleyen bir adam üzerinden toplumun […]

22 Ağustos 2011 Pazartesi - 1528 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

SIĞINAK-Tanıtım.1

“Şahane bir anlatım, müthiş bir hikâye.” -NY Times Book Review- Amerikan edebiyatının genç ve yetenekli isimlerinden John Brandon’dan Güney gotiğinin izlerini günümüze taşıyan, sürükleyici bir gerilim romanı: Sığınak. Çıkışsız hayatı tarafından yutulmaya her an hazır bir genç, soluduğu havayı taşımakta güçlük çeken bir kız ve geleceğinin rotasını dart oklarıyla belirleyen bir adam üzerinden toplumun sıradan kötülüklerine, varlık sancılarına bir güzelleme. Burada tüneller aydınlıklara kavuşmuyor, tutulan yollar hiçbir yere çıkmıyor. Burada özgür irade, varlık sefaletini aşamıyor. Kendi hayatlarında yedekleri oynamaya mahkum insanlar, hiçbir şey vaat etmeyen bir gelecek ve doğruyla yanlışın, iyiyle kötünün birbirine karıştığı bir resimde Brandon, karakterlerini Florida kırsalının ışıltısız coğrafyasının tam kalbine işliyor. Hayat kendi bildiği gibi, öylece akıp giderken, sığınak bellenen her şey ister istemez birer tuzağa dönüşüyor. İlerleyen zaman, çarkındakileri sinsice çürüyüşe doğru çekiyor. Dar alanlarda hapis kalmış hayatların nereden fire verecekleri hiç ama hiç belli olmuyor. “John Brandon, okuru sayfalardan içeri çekiyor.” -San Francisco Chronicle- “Elinizden düşüremeyeceksiniz.” -Ocala Star,Banner- (Tanıtım Bülteninden)

Barkod : 9786055903305
Boyut : 140-200
Sayfa Sayısı : 256
Basım Tarihi : 2011-8
Çeviren : Merve Ilgın
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Kitabı satın almak için Tıklayın..16,20 TL
kaynak
SIĞINAK-Tanıtım.2
Amerikan edebiyatının genç ve yetenekli isimlerinden John Brandon’dan Güney gotiğinin izlerini günümüze taşıyan, sürükleyici bir gerilim romanı: Sığınak. Çıkışsız hayatı tarafından yutulmaya her an hazır bir genç, soluduğu havayı taşımakta güçlük çeken bir kız ve geleceğinin rotasını dart oklarıyla belirleyen bir adam üzerinden toplumun sıradan kötülüklerine, kadrolu kaybedenlerine ve varlık sancılarına bir güzelleme.
Sığınak, hayatta sığınacak limanları bulamayanların romanı… Çocukların ve çocuk kalmaya mahkum küskün yetişkinlerin ümitsizliğin gölgesinde attıkları adımları izleyen, sürükleyici bir gerilim. John Brandon, Sığınak romanında kaybeden ve kaybetmeye mahkum olduğunun bilinciyle hayatta ilerleyen karakterler üzerinden Florida kırsalının kalbinde gelişen çarpıcı bir hikaye anlatıyor. Öyle bir roman ki bu, yarattığı yekten karanlık dünyada kimin iyi ya da kimin kötü olduğu netleşmiyor. Kötülüğün sıradanlığı ve sıradanın kötülüğü iç içe geçerken suç, zamanın akışıyla harmanlanarak kendiliğinden onanıyor. Hayatta yedekleri oynamaya alışmış, canı çokça yanmış insanların ne zaman, kimlerin canını yakacakları hiç belli olmuyor.
Olağan ama dehşetli bir suç hikayesi üzerinden okurunu deneyen Brandon, sınırları zorladığı bu psikolojik gerilim romanıyla aynayı okura tutuyor ve kirli bir dünyada var olmanın bedelinin ne olduğunu sorguluyor.
”Saklandığı yerde kalıp bekledi. Gizlendiği bu yerden çıkmak, bodur palmiyenin yanından ayrılmak büyük bir cesaret işi gibi geliyordu şimdi ona. Toby’ye ihanet etmek üzereydi. Ayağa kalktı ve sığınağa yaklaştı. Kapı sekiz köşeliydi ve açıp kapamaya yarayan küçük bir tutamacı vardı. Üstü yosun ve mantar kaplıydı. Ormanın bu nispeten daha kuru bölgesinde, bu kapağın bu denli nemli ve çamurlu olması hayret vericiydi. Shelby tutamaca ulaşmaya çalışırken içeriden gelen bir ses duydu. Kalbi küt küt atmaya başladı. Küçük, boğuk bir ses. Şarkı söylüyordu. Bir çocuk sesi. Gerçekleştirmesi gereken fiziksel eylemler olduğunun farkındaydı ve bunlardan ilki de bu kapağı açmaktı. Gerçekleştireceği eylemlere odaklanacaktı şimdi. Bir sonraki adımı atmaya devam edecekti…” (Kitaptan)
kaynak
Zulüm ve adaletsizlikle özgürlükleri yok etmek mümkün değildir. Gücün yetiyorsa insandaki düşünme yeteneğini kaldır.
Namık KEMAL.
BLOGDAN @ 2013
iPortal Kodlayan: Özer Gül